Komentár k mojej sérií perokresieb "Awakening Of Evils"

Autor: Jano Malý | 23.10.2011 o 11:07 | (upravené 23.10.2011 o 11:52) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  620x

Prešlo zopár rokov odkedy som urobil prvú skicu pre túto sériu, tak som sa rozhodol, že by som to mohol nejako zhodnotiť z odstupom času a takto verejne trošku odprezentovať.

 

Od decembra 2007 do marca 2009 som popri iných výtvoroch pracoval predovšetkým na 12ich perokresbách na papieri o formáte A2,  A3. Keďže ide o veľmi pomalý spôsob kresby, väčšie formáty by zabrali až príliš veľa času a mojej trpezlivosti. Čas, ktorý som strávil pri jednom výtvore odhadujem tak na 10-20 hodín. To už záležalo na zložitosti.

Zámerom bolo vytvoriť niečo, čo rozhodne nepripomína realitu, odľudštené bytosti zmiešané s robotikou, mechanikou, dosiahnuť podivnosť do detailov. Predovšetkým to bola práca s kompozíciou na ploche, robiť akési statické takmer až portrétne zobrazenia zvláštnych bytostí s pozornosťou na ich umiestnenie na papieri, rovnováhu medzi prázdnou bielou plochou a tým čo na ňu dám ja.

Biomechanické, futuristické námety alebo ako inak ich nazvať mi boli blízke už dlhší čas a Awakening of Evils je akýmsi vyvrcholením. Týmto námetom sa už veľmi nevenujem, mám pocit, že som narazil na bod, odkiaľ sa už neviem v tomto štýle pohnúť ďalej a tak sa dnes venujem iným technikám a námetom. Možno raz sa k tomuto vrátim, no dovtedy musím zapracovať, zlepšiť sa, posunúť svoju predstavivosť a technické zručnosti ďalej.

 

Menšie komentáre k vybraným kresbám:

„The Breeding Unit“ (A2) už považujem za jednu z lepších oproti ostatným. Celá postava má už plastickejší vzhľad, uloženie na formát mi vyšlo presne ako som si predstavoval a bezduché výrazy bytostí sú značným kontrastom voči ich podivnosti, spleti káblov a ciev vyzerajúcich ako korene stromu pod kožou zobrazeného tvora.

„The Bond“ (A2) je pre mňa takisto jednou z najlepších. Hlavne kvôli stojacej postave, ktorej výraz tváre, hlavy a krku vyšiel podľa mojich predstáv. Očný kontakt dvoch tvorov a drobná ručička naťahujúca sa k tvári druhej postavy mali znázorniť určité pocity medzi nimi.

„The Beckoning“(A2): polportrét nahej salutujúcej ženy s jemným úsmevom a s polovicou tela akoby v nejakej robotickej mechanickej masívnej krypte, bolo to čo som chcel dosiahnuť.

„The Malice“ (A2): z odstupom času považujem za najlepšiu z celej série. Na túto svoju prácu sa veľmi rád dívam, na všetky detaily na pozadí, zladené črty tela, tváre pozadia do detailov. Po tejto práci vznikla ešte kresba „Pylon“ a „The Curse 2“ ako varianta ku „The Curse“. Curse 2 už sa stala úplným preexponovaním celej série, závalom detailov a pri pokuse vytvoriť ešte niečo ďalšie, som to po chvíli vzdal, lebo som si uvedomil, že nateraz som sa vyčerpal v tomto smere a treba skúsiť niečo iné.

 

Aj keď dnes na týchto prácach vidím chyby, miesta ktoré trebalo urobiť inak, dopracovať, prepracovať, som s nimi vcelku spokojný. Reprezentujú moju tvorbu, technickú úroveň z pred niekoľkých rokov. Ak sa rokmi zlepšujem (teda dúfam, že hej), tak je logické, že už sa mi nevidia také dobré ako kedysi.

Žiaľ, z nejakého technického dôvodu sa obrázky nezobrazujú správne a tak je takmer zo všetkých "useknuté" z pravej strany a už sa mi naozaj nechce stým nič robiť. Ospravedlňujem sa za svoju lenivost :-) Tieto a ďalšie moje práce si môžete pozrieť na stránke www.myspace.com/disorderart

Ján Malý

 

The breeding unit

"The breeding unit" A2

The bond

"The bond" A2

 

 

The Beckoning

"The beckoning" A2

 

 

The Malice

"Malice" A2

 

The Curse 2

"The curse" A2

 

The Curse

"The curse" A2

 

The symbiont of a Behemoth

"Symbiont of a behemoth" A3

 

The Guard

"The guard" A2

 

The Bridge

"The bridge" A3

 

8

"8" A3

 

 

Ján Malý

www.myspace.com/disorderart

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?