Komentár k mojej sérií perokresieb "Awakening Of Evils"

Autor: Jano Malý | 23.10.2011 o 11:07 | (upravené 23.10.2011 o 11:52) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  645x

Prešlo zopár rokov odkedy som urobil prvú skicu pre túto sériu, tak som sa rozhodol, že by som to mohol nejako zhodnotiť z odstupom času a takto verejne trošku odprezentovať.

 

Od decembra 2007 do marca 2009 som popri iných výtvoroch pracoval predovšetkým na 12ich perokresbách na papieri o formáte A2,  A3. Keďže ide o veľmi pomalý spôsob kresby, väčšie formáty by zabrali až príliš veľa času a mojej trpezlivosti. Čas, ktorý som strávil pri jednom výtvore odhadujem tak na 10-20 hodín. To už záležalo na zložitosti.

Zámerom bolo vytvoriť niečo, čo rozhodne nepripomína realitu, odľudštené bytosti zmiešané s robotikou, mechanikou, dosiahnuť podivnosť do detailov. Predovšetkým to bola práca s kompozíciou na ploche, robiť akési statické takmer až portrétne zobrazenia zvláštnych bytostí s pozornosťou na ich umiestnenie na papieri, rovnováhu medzi prázdnou bielou plochou a tým čo na ňu dám ja.

Biomechanické, futuristické námety alebo ako inak ich nazvať mi boli blízke už dlhší čas a Awakening of Evils je akýmsi vyvrcholením. Týmto námetom sa už veľmi nevenujem, mám pocit, že som narazil na bod, odkiaľ sa už neviem v tomto štýle pohnúť ďalej a tak sa dnes venujem iným technikám a námetom. Možno raz sa k tomuto vrátim, no dovtedy musím zapracovať, zlepšiť sa, posunúť svoju predstavivosť a technické zručnosti ďalej.

 

Menšie komentáre k vybraným kresbám:

„The Breeding Unit“ (A2) už považujem za jednu z lepších oproti ostatným. Celá postava má už plastickejší vzhľad, uloženie na formát mi vyšlo presne ako som si predstavoval a bezduché výrazy bytostí sú značným kontrastom voči ich podivnosti, spleti káblov a ciev vyzerajúcich ako korene stromu pod kožou zobrazeného tvora.

„The Bond“ (A2) je pre mňa takisto jednou z najlepších. Hlavne kvôli stojacej postave, ktorej výraz tváre, hlavy a krku vyšiel podľa mojich predstáv. Očný kontakt dvoch tvorov a drobná ručička naťahujúca sa k tvári druhej postavy mali znázorniť určité pocity medzi nimi.

„The Beckoning“(A2): polportrét nahej salutujúcej ženy s jemným úsmevom a s polovicou tela akoby v nejakej robotickej mechanickej masívnej krypte, bolo to čo som chcel dosiahnuť.

„The Malice“ (A2): z odstupom času považujem za najlepšiu z celej série. Na túto svoju prácu sa veľmi rád dívam, na všetky detaily na pozadí, zladené črty tela, tváre pozadia do detailov. Po tejto práci vznikla ešte kresba „Pylon“ a „The Curse 2“ ako varianta ku „The Curse“. Curse 2 už sa stala úplným preexponovaním celej série, závalom detailov a pri pokuse vytvoriť ešte niečo ďalšie, som to po chvíli vzdal, lebo som si uvedomil, že nateraz som sa vyčerpal v tomto smere a treba skúsiť niečo iné.

 

Aj keď dnes na týchto prácach vidím chyby, miesta ktoré trebalo urobiť inak, dopracovať, prepracovať, som s nimi vcelku spokojný. Reprezentujú moju tvorbu, technickú úroveň z pred niekoľkých rokov. Ak sa rokmi zlepšujem (teda dúfam, že hej), tak je logické, že už sa mi nevidia také dobré ako kedysi.

Žiaľ, z nejakého technického dôvodu sa obrázky nezobrazujú správne a tak je takmer zo všetkých "useknuté" z pravej strany a už sa mi naozaj nechce stým nič robiť. Ospravedlňujem sa za svoju lenivost :-) Tieto a ďalšie moje práce si môžete pozrieť na stránke www.myspace.com/disorderart

Ján Malý

 

The breeding unit

"The breeding unit" A2

The bond

"The bond" A2

 

 

The Beckoning

"The beckoning" A2

 

 

The Malice

"Malice" A2

 

The Curse 2

"The curse" A2

 

The Curse

"The curse" A2

 

The symbiont of a Behemoth

"Symbiont of a behemoth" A3

 

The Guard

"The guard" A2

 

The Bridge

"The bridge" A3

 

8

"8" A3

 

 

Ján Malý

www.myspace.com/disorderart

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?